Revenit la Barcelona după o pauză cauzată de o problemă medicală, care l-a făcut să rateze meciul de campionat cu Malaga (încheiat 0-0), Lionel Messi a demonstrat încă o dată, deși nu mai era cazul, că el reprezintă Barcelona. Când el este pe teren, victoria este asigurată. În schimb, fără el, Barca pare o echipă de pluton.

În meciul de la Glasgow, cu Celtic, Messi a fost din nou uriaș. Balonul de Aur a continuat să marcheze pe bandă rulantă și contra scoțienilor. Starul argentinian marcat o ”dublă” în meciul cu Celtic şi a ajuns astfel la 501 goluri înscrise în tricoul Barcelonei, atât în meciurile oficiale cât şi în disputele amicale.

Partida Celtic - Barcelona, scor 0-2, nu putea să nu ne ofere noi mostre de magie din partea lui Messi. În repriza secundă, argentinianul a reușit un dribling de-a dreptul fantastic. Rivalul său, Scott Brown, s-a simțit de parcă a avut în față un magician care îi ascunde mingea.