Meciul AS Roma - Viktoria Plzen, încheiat cu scorul de 4-1, unul favorabil Astrei Giurgiu în cursa pentru primăvara Europa League, ne-a oferit unul dintre cele mai frumoase goluri ale anului ...2017 (?!).

Argentinianul Diego Perotti l-a învins pe portarul cehilor, Matuz Kozacik, cu o execuție care, în mod normal, ar fi trebuit să fie în topul favoritelor la ”Golul Anului 2016”. Din păcate, rabona sud-americanului, una norocoasă, întrucât a vrut să fie o centrare, a ratat intrarea în cursă pentru Trofeul Puskas din 2016 și va fi omologată pentru anul 2017. Da, e ciudat, însă acestea sunt regulile FIFA.

Golul lui Perotti din minutul 82 nu a fost singurul de excepție din meciul Roma - Plzen. În minutul 11, Edin Dzeko a înscris un alt gol fabulos.