Meciul Manchester City - Leicester din runda a 36-a a sezonului din Premier League, încheiat cu victoria ”cetățenilor”, scor 2-1, a oferit o fază cum rar se poate vedea pe un teren de fotbal. Jucătorul oaspeților, Riyad Mahrez, a egalat pentru ”vulpi” în minutul 77, însă execuția sa din penalty a fost anulată.

Manchester City a fost la un pas de a primi o cruntă lovitură în drumul ei către ocuparea unui loc de Champions League la finalul sezonului. În minutul 77 al meciului de pe Etihad Stadium, fosta campioană a egalat prin Mahrez, cel care a transformat un penalty. Stupoare însă. Arbitrul Bobby Madley decide anularea golului marcat de algerian

Aparent, nimeni nu a înțeles decizia, însă explicația este foarte simplă. Pe reluare se vede cum jucătorul lui Leicester atinge mingea cu ambele picioare. Da, pare aproape imposibil de realizat acest lucru, însă mingea este atinsă cu piciorul de execuție, apoi cu cel de sprijin. Madley a aplicat perfect regulamentul.