Pe 24 mai 1989, la Barcelona, pe Camp Nou, Steaua Bucureşti şi AC Milan se întâlneau în finala Cupei Campionilor Europeni. Van Basten şi Gullit au prins câte o "dublă" şi formaţia italiană se impunea cu un usturător 0-4.

După 18 minute, Milan avea deja 1-0. După 27 de minute, tabela arăta 2-0, iar în minutul 39 era deja scorul de neprezentare. La două minute după pauză, în 47', se face 4-0 şi, spre norocul nostru, marele Milan se opreşte din dat goluri.

Steliştii acuzau oboseala după un sezon în care doar 13 fotbalişti au dus greul, în timp ce italienii aveau cea mai bună trupă din istorie. În meciurile amicale disputate până atunci, pe San Siro, Steaua nu pierduse niciodată. Dar Milan s-a răzbunat într-un meci oficial şi a predat o lecţie de fotbal în faţa a aproape 100.000 de oameni.