Parcursul perfect al Monicăi Niculescu la Hobart continuă! După victoriile cu Jankovic și Flipkens, a doua româncă din circuitul WTA a câștigat azi un nou meci în minimum de seturi și a acces în penultima fază a turneului din Australia.

După un meci care a durat peste două ore, Monica a învins-o pe Risa Ozaki (100 WTA), scor 6-4, 6-4. Ca de obicei, a fost un nou meci cu multe momente dramatice. Dacă în primul set am avut o Monica Niculescu revenind de la 0-2, în setul secund a fost rândul adversarei sale să revină. Niculescu a condus cu 4-0, însă s-a văzut egalată. Experiența și-a spus cuvântul în final, atunci când Monica a realizat break-ul, iar apoi a închis meciul.

În semifinale, Niculescu o va întâlni pe ucraineaca Lesia Tsurenko (61 WTA), pe care o conduce cu 1-0 în duelurile directe.